چاپ        ارسال به دوست

نشست مطبوعاتی مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان سمنان

عبدی کمیشانی بیان کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از سازمان‌های قدیمی در ایران محسوب می‌شود که بیش از 108 سال سابقه ارائه خدمت در حوزه اسناد و املاک را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد و طی این مدت، فعالیت‌های بسیار خوبی در پیکره آن صورت گرفته است اما عمدتاً این فعالیت ها به‌صورت سنتی بوده، در حالی که از 10 سال گذشته تاکنون با تلاش‌های فراوانی که انجام شده، فعالیت‌ها از وضع سنتی به مکانیزه تبدیل شده است و به سمت «ثبت نوین» پیش می‌رویم.

عبدی‌کمیشانی بیان کرد: امروز در حوزه املاک، نقشه‌برداری، کاداستر، معاملات، ثبت شرکت‌ها، صدور اسناد و ... 95 درصد خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به‌صورت مکانیزه و الکترونیکی انجام می‌شود و برآیند فعالیت‌های الکترونیکی در ثبت اسناد و املاک کشور علاوه بر افزایش سرعت و دقت، کاهش مراجعات حضوری و کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از تخلفات و سوء جریان‌ها، پیشگیری از فروش مال غیر و درنهایت، کاهش ورودی پرونده‌ها به محاکم قضایی را به دنبال داشته است .

‌ عبدی کمیشانی از صدور 50 هزار فقره سند مالکیت در این استان طی سال گذشته خبر داد و گفت: این عدد رشد 18 درصدی در صدور اسناد مالکیت را نشان می‌دهد. و در دفاتر اسناد رسمی استان نیز 305 هزار سند رسمی معاملات ثبت شده که 30 درصد افزایش داشته .
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان سمنان بیان کرد: درآمد ثبت اسناد و املاک استان سمنان در سال گذشته، 23 میلیارد تومان بوده است و دومین نهاد درآمدی و بسیار مهم استان محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: قانون کاداستر در ایران به سال 1351 برمی‌گردد؛ اما به علت آماده نبودن زیرساخت‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی و عدم در اختیار گذاشتن نیروی متخصص، اقدام مؤثری در این زمینه صورت نگرفته بود؛ اما در دهه اخیر، فعالیت‌های خوبی در این حوزه انجام شده، بانک اطلاعات املاک، اطلاعات جامعی از ملک و مالک در اختیار قرار می‌دهد که این اطلاعات منحصر به تهیه نقشه کاداستر نیست و اطلاعات بسیار کاملی برای تصمیم‌گیری مهم و حیاتی در آن وجود دارد و هر طرح زمین‌محوری که وجود داشته باشد میتوان به‌سرعت به اطلاعات آن دست پیدا کرد و از این‌رو، سرمایه‌گذاری‌های زیادی از سوی سازمان در حوزه حدنگاری انجام شده است.به عنوان مثال چهار ایستگاه ثابت ماهواره‌ای در استان سمنان مستقر شده است که همه املاک و اراضی تحت نظارت این ایستگاه‌ها قرار دارد و نقشه‌برداری صورت می‌گیرد.
عبدی‌ بیان داشت: نقشه‌های تهیه‌شده درنهایت در بانک جامع املاک کشور ثبت می‌شود و در این حوزه البته تکالیفی متوجه دستگاه‌های اجرایی است که باید به آن توجه داشته باشند.
وی افزود : انتظار میرود پس از گذشت پنج سال، هیچ نقطه‌ای در کشور بدون سند کاداستر وجود نداشته باشد.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان سمنان گفت: هشت میلیون هکتار از اراضی ملی استان سمنان در بانک ملی کاداستر جانمایی و در راستای اجرای طرح «شمیم» نیز 17 هزار و 584 قطعه نقشه‌برداری و وارد بانک کاداستر شده است.عبدی‌کمیشانی تصریح کرد: هفت هزار و 851 هکتار از اراضی بستر و حریم رودخانه ها ، 25 هزار و 422 هکتار از محدوده بافت‌های مسکونی روستاها، 15 هزار و 956 هکتار از محدوده بافت‌های شهری، 29 هزار و 500 هکتار از اراضی زراعی، یک میلیون و 755 هزار هکتار از اراضی زیرپوشش سازمان حفاظت محیط‌زیست و 11 هزار و 727 هکتار از حریم راه‌آهن دارای نقشه کاداستر شده است و نقشه اراضی دولتی و ملی وارد بانک کاداستر شده که برخی نقشه‌ها باید به‌روزرسانی شود.
‌ مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان سمنان گفت : سال گذشته در استان سمنان، سه هزار و 580 واقعه ازدواج ثبت شده است که نسبت به سال قبل از آن، 10 درصد کاهش دارد.
همچنین از ثبت یک‌هزار و 353 فقره طلاق در استان سمنان در سال گذشته خبر داد و گفت: این عدد نیز افزایش دو درصدی طلاق‌ها را در استان سمنان نشان می‌دهد.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان سمنان با اشاره به اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان‌ها برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در حوزه ملک و فروش چندین‌باره ساختمان‌های پیش‌فروش شده گفت: جلسات متعددی برای پیشگیری از وقوع جرم در این حوزه برگزار شده؛ اما نیازمند همکاری بیشتر سازمان‌های مسؤول است.
عبدی‌تصریح کرد: دفاتر اسناد رسمی هیچ قرارداد پیش‌فروشی در حوزه ساختمان تا امروز ثبت نکرده‌اند و مشاوران املاک نیز از معامله و تنظیم قرارداد در این بخش منع شده‌اند و این امر تخلف صورت می‌گیرد.

‌ عبدی کمیشانی مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان سمنان با اشاره به فعالیت‌های شعب اجرای ثبت اسناد و املاک در استان سمنان اظهار کرد: دو هزار و 737 مورد پرونده در این شعب مورد رسیدگی قرار گرفته که به‌واسطه بخشی از آنها، 70 میلیارد تومان از مطالبات معوقه بانک‌ها وصول شده است. مدیر کل ثبت به چند مورد از سوالات خبرنگاران در خصوص اسناد معارض ، مرجع رسیدگی‌کننده به دعاوی مختلف ثبتی و تداخل اراضی پاسخ داد و بیان داشت با عنایت به روند رو به رشد فناوری های حیطه کاداستر و اجرای طرح شمیم مواردی چون صدور سند معارض به صفر رسیده و میزان خطای نقشه برداری به حداقل ممکن و خطای حدود چند سانتیمتر رسیده است .


٠٧:٢١ - يکشنبه ١٦ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٩٩١    /    تعداد نمایش : ٤٦خروج
مناسبت ها

پیوندها